Hektikus éveken van túl a hazai albérletpiac, hiszen ez az a szektor, amely az aktuális gazdasági-társadalmi állapotoknak rendszerint igen jó lenyomata. Így volt ez például az előző évtized második felében is, amikor erőteljes növekedésben volt a magyar gazdaság.
Dinamikusan emelkedtek az albérleti díjak
„2015 és 2019 között egy nagyon dinamikus albérletár-alakulásnak voltunk szemtanúi Magyarországon, azon belül is elsősorban Budapesten, de a fővároshoz ütemesen zárkóztak fel a megyeszékhelyek, különösen az egyetemvárosok, amelyek egyre inkább regionális központként is elkezdtek funkcionálni” – idézte fel az előző évtized vége felé tapasztaltakat az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a Mandinernek. Balogh László kifejtette: a nagyvárosok albérletpiacának fellendülése a beruházási dömpingnek volt köszönhető, mivel a nagyszabású fejlesztések egyfajta lakhatási életutat is előrevetítettek.
„Aki például elment Győrbe egyetemistának, a diplomaszerzés után nagy valószínűséggel el is tudott helyezkedni a városban. De ugyanez igaz például Veszprémre, Székesfehérvárra vagy éppen 2022 ingatlanpiaci slágervárosára, Debrecenre” – fejtette ki a szakember, jelezve: ennek a folyamatnak tudható be, hogy elkezdett szűkülni a lakáspiaci árolló Budapest és a vidék között.
Egészen 2020-ig tehát egy dinamikus áremelkedés volt tapasztalható a kiadó lakások kínálatában, bár ez a drágulás már 2019 végén lelassult valamelyest,
a 2020 elején berobbant Covid-járvány pedig szinte elsőként ebben az ágazatban, az albérleti díjakban fejtette ki a hatását.
Az elemző felelevenítette, az árak akkor leginkább a fővárosban estek, 30-40 százalékkal, és bár a vidéki városokban is csökkentek a díjak, ám nem olyan mértékben, mint Budapesten.
Mennyibe kerül egy albérlet?
„Később, ahogy az ország kezdett kilábalni a koronavírus-járványból, megindult a rendeződés. A mélypontot 2021 januárjában érte el az albérletpiac, amelyet ezt követően egy gyors visszazárkózás jellemzett. 2022 nyarára pedig eljutottunk oda, hogy az árak oly mértékben erősödtek vissza, mintha a Covid okozta hullámvölgy meg sem történt volna” – mondta Balogh László, aki arról tájékoztatott, hogy 2022 őszére Budapesten átlagosan havi 200 ezer forintba került egy kiadó ingatlan, de a legnépszerűbbek közé tartozó vidéki vármegyeszékhelyeken, Veszprémben, Székesfehérváron, Győrben és Debrecenben is 150-160 ezer forintos havi kiadással kellett számolnia annak, aki lakást akart kivenni.